K ideálnym finančným mieram majú bližšie Košičania

Posledný prieskum Nadácie PARTNERS a agentúry Focus ukázal, že Slováci podceňujú dôležitosť finančnej rezervy, majú vysokú bežnú spotrebu, vysoké úvery a žiadne alebo minimálne dlhodobé aktíva. Z prieskumu rovnako vyplynulo, že finančná kondícia v Bratislavskom a Košickom regióne sa líši. Porovnanie hovorí, že bližšie k ideálnym finančným mieram majú Košičania.

Odborníci na osobné financie sa zhodujú, že pomer ideálnych finančných mier je 10:20:30:40. „Pri zdravom rozložení financií platí jednoduché pravidlo. Najskôr si odložíme 10 % z platu do rezervy, 20 % využijeme na budovanie dlhodobých aktív, nie viac ako 30 % by nám pri správnom nastavení mali ukrojiť úvery a pôžičky a so 40 % zabezpečíme chod domácnosti a bežnú spotrebu,“ hovorí Martin Gduľa z PARTNERS GROUP SK.

Z prieskumu Nadácie PARTNERS vyplynulo, že Slováci majú stále pomerne zlý prístup k vedeniu osobných financií, finančné správanie sa medzi jednotlivými regiónmi líši. Porovnanie Košického a Bratislavského regiónu ukázalo, že východniari pristupujú k plánovaniu osobných financií rozvážnejšie a sú bližšie k ideálnym finančným mieram.

Vybrané výsledky prieskumu nájdete v tlačovej správe.