Finančné rady

Ako sa finančne pripraviť na dovolenku

11.07.2016 Dobrá dovolenka stojí menej, ak sa na ňu dobre pripravíme. Najviac chybných finančných rozhodnutí totiž robíme práve vtedy, keď sme v strese kvôli nedostatku času alebo financií. Ako teda naplánovať dovolenku tak, aby sme príliš nezaťažili rodinný rozpočet?

čítajte viac

Ako na vianočnú finančnú disciplínu

09.12.2015 V období Vianoc a sviatkov je potrebné dbať na správne rozloženie financií ešte úzkostlivejšie ako inokedy. Toto je sedem rád a odporúčaní, ako vianočným finančným nástrahám odolať a udržať si dobrú vianočnú finančnú disciplínu.

čítajte viac

Ako si poistiť svoj domov

18.11.2015 Domov by mal byť miestom, ktoré nám poskytne nielen súkromie a pohodlie, ale najmä zázemie a bezpečie. K tomu patrí aj istota, že ak sa niečo stane, neostaneme bez možnosti napraviť škody.

čítajte viac

Ako si vybrať správnu hypotéku

04.11.2015 Úverové produkty sú jedny z najzložitejších na finančnom trhu. Ovplyvňuje ich veľké množstvo faktorov, na základe ktorých môže byť konkrétne riešenie viac alebo menej výhodné. Rovnako, ako je potrebné vyberať a hľadať tú správnu nehnuteľnosť, je teda potrebné venovať pozornosť aj výberu správneho úveru na jej financovanie.

čítajte viac

Ako si zachovať životný štandard i na dôchodku? Investujte

13.10.2015 Odborníci sa zhodujú na tom, že pokiaľ si chcú Slováci v starobe udržať životný štandard z obdobia produktívneho veku, dôchodok vyplácaný z I. a II. piliera im na to nemusí stačiť. Finančný trh pritom ponúka viaceré alternatívy dlhodobého budovania kapitálu. Tým najefektívnejším je investovanie.

čítajte viac

Ako sa finančne pripraviť na nástup do školy

11.08.2015 Pred začiatkom školského roka prichádza do obchodov sezóna akcií na nákup školských pomôcok. Oplatí sa kúpiť školské potreby na poslednú chvíľu, alebo vychádza výhodnejšie priebežný nákup počas celého roka? Nárazový nákup je poriadny zásah do rodinného rozpočtu, na ktorý sa treba dostatočne vopred pripraviť.

čítajte viac

Kreditná karta. Dobrý sluha, zlý pán

15.07.2015 V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s pojmom „kreditka“, pričom mnoho ľudí vôbec nerozlišuje, či ide o debetnú alebo kreditnú kartu. Je však veľmi dôležité vedieť, aký typ karty máte, aby ste následne vedeli ako ju správne používať.

čítajte viac

Chystáte sa na dovolenku? Poistite sa

01.07.2015 Obdobie letných prázdnin so sebou prináša zaslúžené chvíle relaxu a vzácnych chvíľ strávených s rodinou. Aby ste sa počas dovolenky vyhli neželanému stresu, pred samotnou cestou sa nezabudnite poistiť.

čítajte viac

Dovolenka za vlastné? Našetrite si na ňu ešte toto leto

18.06.2015 Rozmýšľate, že tento rok dovolenku z finančných dôvodov vynecháte? Nezúfajte, ešte nie je neskoro. Naplánujte si ju na september. Medzitým vám poradíme, ako si na ňu našetríte už za tri mesiace bez zbytočných pôžičiek či úverov. Tie sú prvým krokom do dlhovej pasce. Máme pre vás 10 tipov, ako si dovolíte dovolenku za vlastné.

čítajte viac

20 najlepších trikov, ako ušetriť

14.01.2015 Nedarí sa vám pravidelne šetriť a každý mesiac končíte s nulou na vašom konte? Ponúkame vám 20 praktických tipov ako znížiť výdavky pri každodenných nákupoch či zábave a postupne si tak budovať dlhodobú finančnú rezervu.

čítajte viac

Štyri kroky k príprave osobného finančného plánu

14.01.2015 Dodržiavanie zdravšieho životného štýlu, viac času stráveného s rodinou, ale aj inventúra v osobných financiách. Takéto predsavzatia si dávame do nového roka najčastejšie. Kým pri prvých dvoch je najdôležitejšia disciplinovanosť, správa osobných financií si okrem disciplíny vyžaduje aj strategické naplánovanie jednotlivých krokov, zadefinovanie cieľov a dodržiavanie termínov.

čítajte viac

Ako si dávať úspešné finančné predsavzatia

20.12.2014 Riešenie finančnej situácie patrí k jedným z hlavných novoročných predsavzatí. Zlepšenie finančnej disciplíny môže dokonca pomôcť k naplnenie ostatných cieľov. Ponúkame vám päť jednoduchých rád, ako si dávať úspešné finančné predsavzatia.

čítajte viac

Pozor na finančné pasce

10.12.2014 Napriek tomu, že odborníci v žiadnom prípade neodporúčajú zadlžiť sa kvôli vianočným darčekom, prinášame vám 5 zásad, ktorými sa pri takomto spôsobe financovania treba riadiť.

čítajte viac

Ako sa finančne pripraviť na Vianoce

10.11.2014 V predvianočnom období ľudia nakupujú darčeky aj s nezmyselným odôvodnením: "Veď sú Vianoce ...". Kupujú veci, ktoré by inak nekúpili a za ceny, ktoré by za ne inokedy nezaplatili. Navyše, nakupujú aj vtedy, keď na to nemajú peniaze. Ako prežiť Vianoce finančne v pohode?

čítajte viac

Ako efektívne kontrolovať svoje výdavky

03.11.2014 Mnohí Slováci majú stále veľké rezervy v kontrole svojich výdavkov. Čo teda urobiť, aby sme dostali svoje výdavky pod kontrolu? Prinášame 5 praktických rád, ktoré vám pomôžu mať výdavky pod kontrolou a plánovať vytváranie potrebnej finančnej rezervy.

čítajte viac

Vaše ideálne finančné miery sú 10:20:30:40

20.09.2014 Výpadok príjmu či iná nepredvídateľná situácia môže zaskočiť kohokoľvek a jej následky nemusia byť práve príjemné. Pritom stačí osvojiť si základné návyky finančnej disciplíny, myslieť na zadné vrátka a v dobrých časoch sa na prípadné turbulencie vopred pripraviť. Pamätajte si preto čísla 10 : 20 : 30 : 40. Sú to vaše ideálne finančné miery.

čítajte viac

Ako si našetriť na dovolenku „last minute“

20.08.2014 Snívate o letnej dovolenke, listujete v katalógoch a kladiete si otázku, kde na to vziať? Tajomstvo plánovaného oddychu je vo finančnom plánovaní. Ako zabezpečiť, aby ste mali dosť peňazí na oddych a aby vás po návrate z dovolenky nečakali finančné starosti?

čítajte viac

Aby sa z vysnívanej dovolenky nestala nočná mora

30.06.2014 Predstava dovolenky u väčšiny Slovákov je more, pláž, kvalitné ubytovanie a dobrá strava. I napriek tomu, že ponuky cestovných kancelárií lákajú dovolenkárov od začiatku roka, mnohí si nechávajú výber dovolenky na leto. Výber dovolenky a dovolenka samotná by však nemali byť pre peňaženky a rodinné rozpočty zničujúce. Ako si dovoliť dovolenku a nezruinovať pritom rodinný rozpočet? Tajomstvo finančne nezaťažujúcej dovolenky je v správnom plánovaní.

čítajte viac

Základy osobného finančného plánu

16.12.2013 Potrebuje finančný plán aj náš rodinný rozpočet? Na túto tému spracoval príspevok citovaný viacerými finančnými médiami Senior Consultant Partners Group SK Vladimír Šimek. Hovorí o procese tvorby osobného finančného plánu, ktorý zohľadní každú etapu života a s ňou meniace sa záujmy a potreby.

čítajte viac

Finančné predsavzatia pre bohatý nový rok

04.12.2013 Prelom rokov sa zvykne niesť v znamení novoročných predsavzatí záväzkov. Pestujeme si tak pevnú vôľu a zároveň aj robíme niečo pre seba. So stále pretrvávajúcou krízou je však potrebné myslieť aj ekonomicky, a tak by sme medzi naše klasické predsavzatia, akými sú prestať fajčiť a piť, či začať aktívne športovať mali nepochybne zaradiť aj niekoľko finančných predsavzatí. Ako si však správne vytýčiť ciele, aby boli splniteľné a motivujúce? Ponúkame vám niekoľko predsavzatí, z ktorých sa vám bude vyberať ľahšie.

čítajte viac

Mladí by mali šetriť, kým žijú u rodičov

11.11.2013 Mladým ľuďom sa dnes akosi nechce vyletieť z hniezda. Mnohí absolventi škôl, ktorí sa zamestnali, často zostávajú žiť v domácnosti s rodičmi. Chcú si budovať kariéru, užiť si bezstarostný život a až neskôr si založiť rodinu a zabezpečiť vlastné bývanie. Nie všetci však myslia na to, že je najvyšší čas, aby začali šetriť. Ako a kde začať, radí Andrea Straková, finančná sprostredkovateľka Partners Group SK.

čítajte viac

Ako si vytvoriť finančnú rezervu? Odložte si 10% z príjmu každý mesiac

03.10.2013 Železná finančná rezerva je kľúčom k lepšiemu životu, ako byť v rodinných financiách „za vodou“. Mnoho ľudí však žije len s minimálnou finančnou rezervou, v horšom prípade žiadnou - doslova z mesiaca na mesiac, jednou nohou nad priepasťou platobnej neschopnosti. Ponúkame niekoľko zásadných rád, ako sa vyhnúť možnému finančnému kolapsu.

čítajte viac

10 finančných hriechov

30.09.2013 Väčšina ľudí ovláda, ako by mala s financiami narábať. Teoreticky. Napriek tomu sa v praxi dopúšťajú nesprávnych finančných rozhodnutí a potom čelia ich dôsledkom. Pozrite si desať najtypickejších finančných hriechov.

čítajte viac

Šetríme pre naše dieťa

15.09.2013 Keď sa v rodine narodí dieťa, je to tá najkrajšia udalosť. Starosť o to, či budeme mať preň dosť peňazí, by nám nemala kaziť radosť. Ani vtedy, keď sme dieťatko ešte neplánovali. Ako zvládnuť túto situáciu, aby rodinu finančne nezaskočila?

čítajte viac

Kde vziať peniaze na bývanie?

04.09.2013 To je otázka, ktorá trápi mnohých z nás. Aj keď ceny bytov už nerastú tak, ako v prechádzajúcich rokoch, pre väčšinu mladých ľudí s priemerným príjmom sa stále pohybujú v astronomických výškach. Preto často jedinou možnosťou ako získať peniaze na bývanie je úver od banky či stavebnej sporiteľne. Ako sa správne rozhodnúť, aby ste bývali na svojom a nezruinovali svoj finančný rozpočet?

čítajte viac

Vreckové pre deti

01.09.2013 Mnohí odborníci sa zhodujú v názore, že naučiť deti ako narábať a hospodáriť s peniazmi je potrebné už od skorého detstva. Dávať deťom vreckové prinesie rodičom viacero výchovných výhod. Vreckové pomáha deťom pochopiť hodnotu peňazí, naučí ich správne hospodáriť s peniazmi a v neposlednom rade rozvíja ich osobnosť tým, že získajú sebavedomie, pocit slobody a samostatnosti, ktoré sú veľmi dôležité devízy do ich dospelosti.

čítajte viac

Ako zaobstarať všetko pre školáka

01.08.2013 Pri súčasnom spôsobe života je bežné, že akákoľvek nová udalosť či životná zmena sa často spája aj s novými nákladmi a výdavkami. Je jedno či sa prihlásite na kurz fotografovania, rozhodnete sa, že tento rok už naozaj zhodíte tých pár prebytočných kíl, alebo vašu ratolesť čaká prvý školský deň a následne niekoľko ďalších rokov štúdia. Pre dieťa je to významný životný krok, čo tento krok znamená pre rodičov a ich peňaženku? Na čo všetko pritom treba myslieť?

čítajte viac

Istota v poistení

15.07.2013 Nešťastia, nehody a úrazy nevieme predvídať. Pozornosťou a obozretným správaním im určite vieme čiastočne predchádzať. Ak však takéto udalosti v živote človeka alebo rodiny nastanú, majú mnohokrát vážny dopad na finančnú situáciu, ktorú môže pomôcť vyriešiť napríklad životné poistenie.

čítajte viac