Šetríme pre naše dieťa

Keď sa v rodine narodí dieťa, je to tá najkrajšia udalosť. Starosť o to, či budeme mať preň dosť peňazí, by nám nemala kaziť radosť. Ani vtedy, keď sme dieťatko ešte neplánovali. Ako zvládnuť túto situáciu, aby rodinu finančne nezaskočila?

1. Naše „drahé“ dieťa.

Hoci narodením ďalšieho člena rodiny sa finančná situácia v rodine zmení, je dobré si uvedomiť, čo všetko môžeme dopredu pozitívne ovplyvniť. Prvá zmena súvisí s narodením dieťaťa a výdavkami, ktoré s tým súvisia, tá druhá so životom detí v období, keď sú závislé na rodičoch. Všetky výdavky samozrejme súvisia so životným štandardom rodiny a s tým, čo všetko chceme a môžeme svojmu dieťaťu dopriať. Priemerné výdavky pri narodení sa pohybujú okolo sumy 2000 € - zahŕňajú základné vybavenie ako sú kočík, postieľka, oblečenie a pod. Druhá zásadná zmena súvisí s tým, že matka zostáva doma a prichádza o svoj pracovný príjem. Vtedy sa musí o rodinu postarať jeden z partnerov. Náročnejšia je situácia v prípade slobodnej mamičky.

2. Vzdelanie, koníčky, bývanie.

Rodičia by si najskôr mali odpovedať na otázku, či chcú prispôsobiť vzdelanie, koníčky a bývanie dieťaťa svojim finančným možnostiam, alebo chcú naopak svoju finančnú situáciu prispôsobiť jeho vzdelaniu a koníčkom. Pokiaľ ide o bývanie, je tiež rozdiel v tom, či rodina býva tak, ako si predstavuje, alebo jej to rodinný rozpočet nedovoľuje a či svojim deťom chce v dospelosti pomôcť s financovaním ich vlastného bývania alebo nie. To všetko súvisí nielen s príjmami rodičov, ale hlavne so spôsobom, ako sa ku svojím financiám správajú a ako sa rozhodujú. Inými slovami – ak dve rodiny zarábajú približne rovnako, rodičia, ktorí rozhodujú o peniazoch správne a včas, môžu vyriešiť takéto situácie lepšie. A práve v tom im môže pomôcť dobrý finančný poradca.

3. Dobrá rada prinesie peniaze.

Samozrejme, každý človek je v inej situácii a finančný poradca ju musí posúdiť indiviuálne. Niektoré rady však platia pre všetkých, sú univerzálne. Keď vieme, že nás takéto výdavky čakajú, máme dve možnosti. Pripraviť sa a sporiť dlhšie, takže nás to v konečnom dôsledku bude stáť menej peňazí, pretože sa naše úspory sithnú zhodnotiť. Alebo situáciu riešime na poslednú chvíľu a vtedy nás to stojí podstatne viac, v horšom prípade sa musíme zadlžiť.

4. Výhodnejšie sporiť ako splácať.

Ukážeme si, ako môžeme získať peniaze na výdavky súvisiace s narodením dieťaťa (2 000 €) a náhradou pracovného príjmu na jeden rok (400 € mesačne, spolu 4 800 € za rok). Dovedna je to 6 800 €. - Ak budeme 5 rokov sporiť po 100 € mesačne, vložíme na účet 6 000 €. Pri priemernom zhodnotení 6% (môžeme ho dosiahnuť pri správnom výbere sporenia) za 5 rokov nasporíme 7 000 €
- Ak si 6 800 € pri narodení dieťaťa požičiame ako spotrebný úver s úrokovou sadzbou najmenej 10%, za 5 rokov pri splátke 145 € zaplatíme 8 700 €.
- Keď sa teda rozhodneme pre včasné sporenie, ušetríme 2 900 €, a to nie je málo.


5. Kedy začať sporiť pre deti?


Opäť nám pomôže príklad. Prvá rodina začne sporiť pre dieťa od jeho narodenia po 100 € mesačne s úrokovým zhodnotením 6%. Do 18 rokov mu nasporí 38 929 €.
- Druhá rodina začne rovnako sporiť až od dvoch rokov dieťaťa. Do 18 rokov mu nasporí 32 270 €.
- Rozdiel vkladov za dva roky je 2 400 €, ale prvá rodina nasporí o 4 259 € viac.

6. Vybrať si vhodný typ sporenia.


Keby prvá rodina sporila 100 € mesačne 18 rokov s úrokovým zhodnotením 6 %, nasporila by 38 929 €.
- Keby druhá rodina sporila rovnako, ale s úrokovým zhodnotením len 3 %, usporila by 28 665 €.
- Pri sporení je veľmi dôležité vybrať si vhodný finančný produkt, a práve v tom vám môže poradiť dobrý finančný poradca.

7. Koľko sporiť?


Prvá rodina sporí svojmu dieťaťu 100 € mesačne 18 rokov s úrokovým zhodnotením 6%. Za tento čas nasporí 38 929 €.
- Druhá rodina sporí 50 € mesačne za rovnakých podmienok. Za 18 rokov nasporí 19 464 €.
- Rozdiel vo vkladoch je 10 800 €, ale rozdiel v nasporenej sume je až 19 465 €. To znamená, že prvá rodina nasporila viac o 8 665 €, teda čím viac sporíme, tým väčší môže byť rozdiel nasporenej sumy.

8. Správne rozhodnutia v správnom čase.


Príklady, ktoré sme uviedli, nehovoria o tom, že musíme zarábať viac, aby sa naše dieťa malo lepšie, ale aké dôležité sú správne rozhodnutia v správnom čase. Preto stojí za úvahu poradiť sa s profesionálom, ktorý nám môže pomôcť rozhodnutia správne načasovať a vybrať aj vhodné finančné produkty na ich realizáciu.